Jak samemu rozmnożyć tuje

Pobranie sadzonek, to bardzo dobry sposób na rozmnażanie tui. W ten sposób tanio możemy pozyskać większą liczbę roślin potrzebnych np. na obsadzenie naszej działki. Rozmnażanie tui z sadzonek jest stosunkowo łatwe, dlatego każdy może sam tego spróbować. Oto instrukcja rozmnażania tui z sadzonek napisana dla laika. Miłośnika ogrodów w trzech punktach.

Jak zrobić sadzonki tui

Produkcja tui czyli żywotnika w Bujnach pod Piotrkowem Trybunalskim w Szkółce Roślin Ozdobnych Miziołek odbywa się tylko poprzez pobranie sadzonek z pędów tui.

Tuja jest obecnie jedną z najczęściej używanych roślin wykorzystywanych do obsadzania ogrodów. W sprzedaży dostępne są zarówno odmiany o żółtym jak i zielonym wybarwieniu łusek oraz   o rozmaitym pokroju – od form kolumnowych i stożkowe, chętnie sadzonych na żywopłoty, po niskie krzewy o pokroju kulistym, świetne nadające się na obwódki czy do sadzenia jako pojedyncze egzemplarze na rabatach. Ze względu na tę popularność, sadzonki rozmaitych odmian tui są powszechnie dostępne w sklepach i centrach ogrodniczych. Jeżeli jednak potrzebujemy dużo sadzonek, np. aby otoczyć ogród żywopłotem z tui, decydujące znaczenie może mieć koszt zakupu sadzonek. Dlatego warto wiedzieć, że mając już tuje w ogrodzie, możemy z ich pędów pobrać sadzonki i samodzielnie uzyskać nowe rośliny do sadzenia. Nie będę ukrywał że wymaga to cierpliwości ale w ten sposób będziemy mieć sadzonki tui znacznie taniej, niż kupując je w sklepie.

Jak zrobić sadzonki tui

  • – Należy pobrać sadzonki z pędów tui

W szkółce roślin Miziołek pod Piotrkowem Trybunalskim w województwie Łódzkim najczęstszym terminem pobranie sadzonek tui jest końcówka lata – okres od sierpnia do września. Wówczas z pędów tui można oderwać niezdrewniałe końcówki młodych pędów. Pędy na sadzonki pozyskujemy tylko z roślin zdrowych, najlepiej tych najbardziej dorodnych. Wybrany fragment pędu należy od rośliny matecznej delikatnie oderwać, pociągając go ku dołowi, w taki sposób aby u nasady pozostał kawałek matczynej gałązki, tzw. piętka. Jest to bardzo ważne, ponieważ od piętki zależy czy sadzonka dobrze się ukorzeni. Długość całej sadzonki powinna wynosić od 6 do 10 cm, zaś piętki – 1 cm.

Pamiętajmy aby pozyskane odnóżki włożyć  jak najszybciej do plastikowej torebki, przenieść je do rozsadnika i tam wsadzić do podłoża, w którym będą się ukorzeniać. Czas od momentu oderwania od egzemplarza matecznego do wsadzenia do podłoża powinien być jak najkrótszy.

2)  umieszczanie sadzonek tui w podłożu

Doniczki z podłożem dla sadzonek tui powinny być już wcześniej przygotowane. Dzięki temu, gdy przyniesiemy pędy przeznaczone na sadzonki, będziemy mogli od razu je wsadzić do podłoża. Pod sadzonki tui można sobie przygotować doniczki plastikowe o średnicy ok 7 cm lub też jak czynimy to przy produkcji roślin w Bujnach pod Piotrkowem Trybunalskim wypełniamy podłoże skrzynki o wysokości 20 cm.

W naszej szkółce w Bujnach pod Piotrkowem Trybunalskim, w której oprócz tui produkujemy sadzonki jałowców, świerków srebrnych i wielu innych roślin używamy do produkcji tui torfu ogrodniczego  wymieszanego z piaskiem lub perlitem w proporcji 1:1. Po wyjęciu z plastikowej torby, sadzonki wsadzamy przy ściance doniczki piętką do dołu i przysypujemy je podłożem. Przed wsadzeniem do podłoża, dla ułatwienia ukorzenienia, piętkę sadzonki warto zanurzyć w preparacie, który ułatwia ukorzenienie tzw. ukorzeniaczu.

Po posadzeniu, nasze nowe sadzonki tui należy zraszać. W Szkółce Roślin w Bujnach zimę sadzonki spędzają w ciepłym i jasnym miejscu ale nie bezpośrednio nasłonecznionym aby silne słońce ich nie poparzyło. Pamiętajmy aby podłoże było stale wilgotne. Idealną temperaturą dla ukorzeniających się sadzonek tui jest zakres od 18 do 22°C. Dobrze jest też aby doniczki z sadzonkami były pod folią lub szkłem, co pomoże utrzymać ciepło i wilgoć w powietrzu wokół sadzonek. Tuje ukorzeniają się stosunkowo łatwo, a korzonki powinny się pojawić w przeciągu dwóch miesięcy.

3) przesadzanie sadzonek tui do większych doniczek

Kwiecień i maj na naszej szkółce w Bujnach gdzie zajmujemy się profesjonalną produkcją roślin jest bardzo pracowity. Wtedy cała nasza praca koncentruje sie na  przesadzaniu sadzonek tui do większych doniczek, tak aby w każdej doniczce została już tylko jedna sadzonka. Do nowych doniczek przesadzamy tylko te sadzonki, które się przyjęły. Następnie rośliny podlewamy i odstawiamy. Po roku na wiosnę ponownie sadzonki tui przesadza się do jeszcze większych doniczek. Po 2-4 latach, w zależności od wielkości sadzonki są sprzedawane klientom detalicznym na szkółce w Bujnach pod Piotrkowem Trybunalskim na ulicy Piotrkowskiej 45 lub poprzez stronę internetową www.mkrzewy.pl

Zapraszamy do odwiedzenia naszej szkółki w Bujnach gdzie mogą Państwo zobaczyć jak wygląda produkcja tui od A do Z oraz zakupić inne ciekawe rośliny i artykuły do ogrodu.