Okrywanie roślin na zimę

Zbliża się zima i niektóre z roślin w naszym ogrodzie będą potrzebowały okrycia, aby przetrwać ten mroźny czas.

Pora okrywania
Wtedy, gdy nadchodzą jesienne chłody i temperatura w nocy i nad ranem wynosi ok. 0°C, czyli mniej więcej pod koniec listopada. Pozwala to na zahartowanie roślinki przed zimą i równocześnie chroni przed zmarznięciem, gdy temperatura spadnie poniżej 0°C.

Rośliny w ogrodzie:
Wśród roślin wrażliwych na mrozy znajdują się zarówno byliny, drzewa i krzewy iglaste, drzewa i krzewy liściaste oraz drzewa i krzewy owocowe. Poniżej prezentujemy rośliny, które wymagają okrycia i w jaki sposób najlepiej to zrobić.

Drzewa i krzewy iglaste:
– szczególnej ochrony wymagają młode drzewka i krzewy oraz rośliny wsadzone do ziemi późną jesienią. Zimowe mrozy mogą zaszkodzić takim roślinom, za względu na słabe zaaklimatyzowanie w nowym miejscu i większą podatność na niekorzystnie warunki atmosferyczne.
– wśród „iglaków” okrycia wymagają m.in. cyprysiki, cisy, cyprysowce, żywotniki wschodnie, cedry, sosny drobnokwiatowa i zachodnia. Rośliny te okrywamy cienka warstwą BIAŁEJ AGROWŁÓKNINY po pierwszych przymrozkach i obwiązujemy sznurkiem dla zabezpieczenia, a gdy nadejdą większe mrozy okrywamy dodatkowo kolejnymi warstwami.
– świerki, tuje, jałowce nie wymagają okrywania, ale czyha na nie inny rodzaj zagrożenia zimą – śnieg. Zalegająca warstwa śniegu może deformować rośliny, a zamarzające bryły zlodowaciałego śniegu mogą powodować nawet złamanie się gałązek. Aby uchronić rośliny przed zniszczeniem należy od czasu do czasu otrzepać nieco gałązki z nadmiaru śniegu, albo można również złożyć gałązki i obwiązać roślinę sznurkiem, co zapobiegnie zaleganiu dużej ilości śniegu i zginaniu się gałązek.

Drzewa i krzewy liściaste:
Stosowane są różne sposoby okrywania roślin liściastych, z czego ich użycie zależy od rodzaju rośliny.
– podobnie jak w przypadku roślin iglastych szczególnie wrażliwe na mróz są rośliny młode i świeżo wsadzone (późną jesienią).
– rośliny liściaste: hortensje, magnolie, ketmia syryjska (hibiskus), azalie, klon palmowy, perukowce itp. OKRYWAMY CAŁKOWICIE BIAŁĄ (!) AGROWŁÓKNINĄ i zabezpieczamy sznurkiem. Do okrywania roślin najlepsza jest biała agrowłóknina (nie czarna), ponieważ nie nagrzewa się od słońca i chroni roślinę przed zbytnim zagrzaniem i przyspieszoną wegetacją.
– rośliny zimozielone, np. rododendrony, ostrokrzewy, kalmie, ogniki, laurowiśnie, itp. ochraniamy za pomocą PARAWANU, wykonanego z maty słomianej, tkaniny rolniczej lub agrowłókniny. Chroni to rośliny przed mroźnym wiatrem. Okrycie roślin zimozielonych agrowłókniną bezpośrednio może powodować przemarzanie jej do liści i niszczenie rośliny.
– rośliny pnące, np. powojniki i róże można okrywać matami słomianymi, tworząc CHOCHOŁY ZE SŁOMY.
– niektóre krzewy liściaste, np. budleje, hortensje itp. można zabezpieczyć przez KOPCZYKOWANIE, czyli przysypanie kopczykiem ziemi, kory, liści lub kompostu. Kopczyk jest łatwy w usunięciu na wiosnę – wystarczy go rozgarnąć i przy tym dodatkowo użyźnić glebę. Róże kopczykujemy u podstawy krzewu.

Rośliny owocowe:
– drzewa i krzewy owocowe można ZAKOPCZYKOWAĆ, najlepiej rozłożonym obornikiem lub kompostem
– jeżyny i winorośle wymagają okrycia. Stosuje się przykrywanie białą agrowłókniną lub matami słomianymi na ścianach. W przypadku młodych roślin można zdjąć roślinę z podpór, umieścić w wykopanych rowkach i przykryć ziemią lub przypiąć do podłoża i przykryć korą lub agrowłókniną.

Byliny:
– rośliny cebulowe, lawenda, szałwia lekarska, wrzosy i wrzośce oraz byliny o liściach zamierających na zimę kopczykujemy warstwą kory lub liści.

Rośliny na balkonie, tarasie:
– okrywanie donicy – ochrona przed zamarznięciem
-donicę okrywamy kilkoma warstwami BIAŁEJ, GRUBEJ AGROWŁÓKNINY (nie czarnej) lub FOLIĄ BĄBELKOWĄ
– lub wstawiamy donicę do kartonu lub drugiej większej donicy i wypełniamy korą , liśćmi lub pokruszonym styropianem
– od dołu izolujemy donicę stawiając ja na grubym styropianie lub desce.
– większą ilość roślin można postawić razem i wspólnie okryć.

– okrywanie części nadziemnej:
iglaki – postępujemy podobnie jak w przypadku roślin iglastych w ogrodzie – rośliny wrażliwe okrywamy agrowłókniną, strząsamy śnieg z gałązek lub obwiązujemy rośliny, aby nie gromadził się śnieg. Rośliny mrozoodporne (np. świerki, tuje, jałowce) można okryć jeśli narażone są na silne podmuchy mroźnego powietrza.
– nie wnosimy roślin iglastych do ciepłych pomieszczeń, wyjątkiem są miejsca nieogrzewane i z dostępem światła dziennego, w których będą chronione przed wiatrem i gwałtownymi zmianami temperatury.

rośliny liściaste – rośline składamy, obwiązujemy sznurkiem i okrywamy matą słomianą lub białą agrowłókniną
– podlewanie – gdy nie ma mrozu sprawdzamy, czy rośliny nie mają za suchej gleby i od czasu do czasu je podlewamy (ale nie codziennie)

Odkrywanie:
– na wiosnę podczas pierwszych ciepłych dni zdejmujemy wierzchnia grubą warstwę agrowłókniny, pozostawiając pierwszą cienką. Ochroni to roślinę przed zbytnim zagrzaniem, a równocześnie pozostawiona warstwa ochroni roślinę przed możliwymi przymrozkami. Równocześnie kontrolujemy, czy roślina nie zagrzewa się zbytnio pod agrowłókniną. Po ustabilizowaniu się temperatury zdejmujemy pozostałą warstwę.