Sadzenie i pielęgnacja roślin

Przed przystąpieniem do sadzenia krzewów, należy wybrać i przygotować dla nich miejsce. Wybór ten może być naszą własną decyzją choć możemy też poprosić o radę architekta krajobrazu. Przygotowanie miejsca nie jest dużym problemem więc nie powinno sprawić nam kłopotu. Naszym głównym zadaniem przy wyborze roślin jest sprawdzenie ich wymagań glebowych i siedliskowych. Sadzenie wybranych roślin tylko dlatego, że nam się podobają, w nieodpowiednim miejscu jest działaniem na krótko – po 2 – 3 rośliny te zaczną gorzej rosnąc i wyglądać nieatrakcyjnie oraz nieestetycznie.

Przygotowanie gleby
Przygotowanie gleby pod sadzenie krzewów powinno zostać przeprowadzone dokładnie, gdyż po ich posadzeniu jakiekolwiek poprawki są niezwykle trudne do wykonania. Po pierwsze powinniśmy usunąć wszelkie typowo budowlane zanieczyszczenia gleby tzn. gruz, doły po wapnie, niepotrzebne fragmenty podmurówek i inne ślady prac budowlanych. Takie odpady stanowią utrudnienie przy sadzeniu roślin oraz zabierają nam cenne miejsce. Po drugie powinniśmy pozbyć się wszystkich chwastów wieloletnich takich jak: perz, powój, ostrożeń (oset), mniszek i inne. Możliwe jest tutaj posłużenie się dolistnym herbicydem Roundup, który w ciągu 6 – 8 tygodni zniszczy wszystkie chwasty wraz z ich podziemnymi częściami.
Przygotowanie zupełnie świeżej urodzajnej gleby jest konieczne w skrajnych przypadkach. Jest to zadanie bardzo pracochłonne. Zwykle wystarczy dodanie piasku do zbyt zwięzłej, gliniastej gleby; dodatek gliny albo odkwaszonego torfu do gleby bardzo piaszczystej i suchej. Gleby przeciętne wymagają tylko głębokiego przekopania (na 2 sztychy szpadla), co umożliwia szybkie i głębokie ukorzenienie się roślin.